Kime : Banka Genel Müdürlükleri
Kimden : Türkiye Bankalar Birliği
Konu : Yeni Türk Lirası – Kurumlar Alt Çalışma Grubu Toplantısı
Tarih : 14 Nisan 2004
Yeni Türk Lirası – Kurumlar Alt Çalışma Grubu üçüncü toplantısını 4 bankadan 13 katılımcı ile toplantısını 14 Nisan 2004 tarihinde Birliğimiz Akmerkez ofisinde yapmıştır.
Toplantıda ilk olarak YTL-Proje Takip ve Değerlendirme Alt Çalışma Grubunun 12 Nisan 2004 tarihinde TC Merkez Bankası(TCMB) ile yaptığı toplantı hakkında bilgi verilmiştir. TCMB’nin www.ytl.gen.trve www.ytl.web.trsitelerini çok yakında kullanıma açacağı, bu siteye isteyen tüm kurumların YTL ile ilgili duyurularını yapabilecekleri bilgisi verilmiştir.
Ayrıca, TCMB’nin şu sıralarda genel amaçlı çok sayıda bilgilendirme toplantısı ve tanıtım kampanyası çerçevesinde pek çok kurumla toplantı yaptığı, bu toplantıların planları doğrultusunda sürdürüleceği, Eylül ayından sonra kamuoyunu aydınlatma açısından da bir broşür yayınlamayı düşündükleri, yılın üçüncü çeyreğinde ise banknot tanıtımına başlayacakları bilgisi de verilmiştir.
Bunlara ek olarak YTL-Proje Takip ve Bilgilendirme Alt Çalışma Grubunun bankaların Kurumsal müşterilerine göndermek üzere standart bir metin hazırlayacağı ve bu metnin TCMB tarafından da incelenmesinden sonra bankalara gönderileceği ifade edilmiştir.
Toplantıda ikinci olarak gerek banka müşterilerinin gerekse de yazışmalar doğrultusunda ilişkide bulunulan tüm diğer kurumların YTL’ye geçiş ile ilgili bilinçlendirilmesi kapsamında bankaların web sitelerinde ve antetli kağıtlarında
“YTL çalışmalarını planladınız mı?”
“YTL çalışmalarını denetliyor musunuz?”
“YTL’ye hazır mısınız?”
ve benzeri cümlelere yer verilmesi önerilmiş ve bankalara tavsiye edilmesi kararı alınmıştır.
Daha sonra bankaların tahsilat ve ödemelerine aracılık ettiği kurumlar listesi üzerinden geçilerek son haline ulaştırılmıştır. Bu Kurumlarla toplantı tarihi olarak da 27 Nisan 2004, saat 13.00 tespit edilmiştir. Birliğimiz bu doğrultuda bu Kurumlara davet yazısı gönderecektir.
YTL çalışmalarının üzerinden geçmek üzere tüm bankaların ve TC Merkez Bankası ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu yetkililerinin de katılımıyla Mayıs ayı başlarında bir toplantı yapılması planlanmıştır. Bu konuyla ilgili davet daha sonra bildirilecektir. Bu toplantıdan önce de Birliğimiz YTL Çalışma Grubu için bir toplantı yapılmasına karar verilmiştir.
Toplantıda son olarak bankalardan gelen ve kurumlarla ilgili olarak sınıflanan soru ve önerilerin incelenme işlemi bitirilmiş, sonuca ulaşılamayan sorular ise ilgili kurumlara yazı yazılmak üzere listelenmiştir.
Katılımcılar :
Adı Soyadı |
Banka |
Leman Türkoğlu (Başkan) |
Yapı ve Kredi Bankası A.Ş. |
Hayati Ateş |
Finans Bank A.Ş. |
Filiz Bektaşoğlu |
Oyakbank A.Ş. |
Müge Karadede |
Oyakbank A.Ş. |
Azam Yavuz |
Türkiye İş Bankası A.Ş. |
Göknil Sarıoğlan |
Türkiye İş Bankası A.Ş. |
Mehmet Ali Ersoy |
Türkiye İş Bankası A.Ş. |
A.Sadun Sümer |
Türkiye İş Bankası A.Ş. |
Tuğçe Eldeş |
Türkiye İş Bankası A.Ş. |
Yücel Tarım |
Türkiye İş Bankası A.Ş. |
Tayfun Bahçekapılı |
Türkiye İş Bankası A.Ş. |
Ayhan Ulukan |
Türkiye İş Bankası A.Ş. |
Cahit Sabır |
TBB |
Gonca Kılınç |
TBB |