Türk Lirası Geliyor...
Paramız Yenileniyor


1 Ocak 2005'te tarihi bir reforma imza atarak paramızdan altı sıfırı kaldırdık ve "Yeni Türk Lirası"na (YTL) geçişi başarıyla gerçekleştirdik. Paramızın, yüksek enflasyon ortamında sürekli değer kaybetmesi neticesinde uğramış olduğu itibar kaybının somut bir yansıması olan bol sıfırlı halinden kurtarılarak milletimize yaraşır bir görünüme kavuşması, uzun yıllar hayal edildiği halde, uygun ekonomik koşullar sağlanamadığı için gerçekleştirilememişti. Enflasyonla mücadelede hep birlikte gösterdiğimiz kararlılığın neticesinde gerekli şartlar oluştu ve yeni para birimimizle tanışmanın heyecanını yaşadık.

Bu değişim, iki aşamalı bir reformun ilk adımıydı.

Şimdi, para reformunun, ikinci ve nihai aşamasına gelmiş bulunuyoruz. Bu aşamada, para birimimize geçici bir süre için ve karışıklıkları önlemek amacıyla eklediğimiz "Yeni" ibaresini kaldırıyor, paramızın asli ve geleneksel adına, "Türk Lirası"na (TL) dönüyoruz.

Yeniden "Türk Lirası" ve "Kuruş" adını alacak olan banknot ve madeni paralarımız
1 Ocak 2009 tarihinden itibaren, yenilenen tasarımları, değişen boyutları ve gelişmiş güvenlik özellikleriyle aramızda olacak. YTL banknot ve madeni paralar 2009 yılı boyunca TL banknot ve madeni paralarla birlikte tedavülde olmaya devam edecek, 1 Ocak 2010 tarihinde tedavülden kaldırılacaktır.

Yeni banknot ve madeni paralarımızın fiziki görünümleri ve güvenlik özelliklerinin tanıtımını Ekim ayında yapacağız. Yeni paralarımızı tanıma ve tanıtma konusunda tüm kurumlarımızın ve yurttaşlarımızın gereken ilgiyi göstereceğine ve her tür desteği vererek ulusal bir değer olan paramıza sahip çıkacağına inanıyorum.
Ülkemize hayırlı olmasını dilerim.

Durmuş Yılmaz
Başkan
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası

 


TÜRKİYE CUMHURİYET MERKEZ BANKASI
www.tcmb.gov.tr
İstiklal Cad. 10 Ulus, 06100 Ankara, Türkiye
©TCMB 2008